6. 14.6. zvlnená ciel rovina Wittnau > Bischofszell 199 km víťaz: Peter Sagan


Dnes bola na programe posledná etapa pre jazdcov, ktorí nepomýšlajú na celkové poradie, či pre pretekárov, ktorí vidia šancu uspieť v úniku. Podobná etapa ako včerajšia piata, aj dĺžkou. Vrchol posledného stúpania bol však na 193,5 km teda len pár km pred koncom. Etapa by mala sedieť Saganovi.

Kým včera Liquigas dal šancu Ossovi, dnes sa očakávalo, že by mohol Peter Sagan opäť vstúpiť do hry. V prvých 45 km jazdci absolvovali len jedno stúpanie kategórie č. 3, potom prešli takmer 100 km po rovine, kde ich za 60 km čakali 4 kopčeky, ktorých vrchol je dokonca pod hranicou 600m nad morskou výškou. Záver sa nesie takisto v nastúpaných metroch, dalo sa predpokladať, že etapa bude rýchla a posledné kopce sa podobne ako pred dvomi dňami, prešprintujú. Bolo zaujímavé sledovať kto a akú prácu vykoná v pelotóne.

I dnes bolo od začiatku etapo horúco na sedadlách pre niektorých pretekárov, pretože stále nastupovali. Dvakrát nastúpil Albasini, raz s Gavazzim. Jeho pokusy neboli úspešné, až možno tretí či štvrtý pokus pretekárov sa ujal. Dnešný únik je v zložení: Cooke (Orica-Greenedge), Reynes (Lotto), Montaguti (Ag2r), Vinther (Saxo Bank), Bertogliati (Team Type 1).  Prvý kopec kategórie č. 3 vyhral Montaguti z Ag2r, druhý bol Cooke z GreenEdgu a za tretie miesto získal body do vrchárskej súťaže Reynes z Lotta. Bertogliati si asi na 50 km odstúpil z vedúcej päťky a rozhodol sa pokračovať v pelotóne.

Náskok vedúcej päťky sa pohyboval väčšinu času na hranici štyroch minút, postupom času však cítili vedúci cyklisti, že je podrobné, aby bol čo možno najvyšši. 95 km pred koncom etapy bol náskok vedúcej skupinky - 5:30. Dnes bolo jasné, že pelotón bude rýchlejší až v záverečných asi 60 km, kedy cyklisti prešli cez štyri kopce. 84 km pred cieľom náskok odvážlivcov bol len niečo nad štyrmi minútami. Pelotón dnes rozhodne pracoval lepšie ako včera. Hlavný balík sa ústredil  na odstup náskoku, mohli sme dokonca predpokladať situaciu, ak by išiel hromadny balík do cieľa, že z pelotónu sa mohol utrhnúť aj šikovný jazdec z popredia, mali sme na mysli najmä posledné stúpanie asi 7 km pred cieľom.

76 km pred cieľom náskok vedúcej štvorky klesol na 4:00. Pelotón robil všetko preto, aby odstup od prvej štvorice nebol markantný a nedostižiteľný. Ako sa hlavný balík blížil k prvým menším stúpaniam dnešnej etapy, náskok nevzrastal, práve naopak - klesal. Na 72 km to už bolo pod štyrmi minútami. O pár kilometrov neskôr sa odstup pelotónu opäť zmenšil na približne tri a pol minúty. Dalo sa teda čakať, že pelotón dostihne skupinku skôr ako na posledných kilometroch.

Na prvom kopci kategórie č. 4 si vyšprintoval pre body do klasifikacie vrchárov Montaguti, druhý bol Vinther a tretí Cooke. Pelotón stráca stále menej a menej, na čele balíka bolo vidieť viacero tímov, ktoré sa snažili produkovať veľmi rýchle tempo. 50 km pred cieľom bol náskok konštantný - 3:25. Dnešná etapa sa išla veľmi rýchlo, pelotón podľa očakávania vytváral vpredu poriadny vietor, na čele balíku sa striedali viacerí jazdci z ostatných tímov, a tak bolo jasné, že záujem o popredné umiestnenie v dnešnej etape má viacero lídrov. Vynikajúco pracovalo Lampre. Pelotón si pár km jemne vydýchol a náskok mierne narástol na 3:45, keď mali vedúci pretekári pred sebou ešte 43 km.

Najskúsenejším a najlepším jazdcom z tejto štvorice bol Baden Cooke, ktorý dokázal vyhrať etapu na Tour de Suisse aj pred 9 rokmi. Cooke sa pravidelne zúčastňuje pretekov Pro Tour a vo svojej zbierke má viacero etapových víťazstiev. Štvorica v popredí pracovala 36 km pred cieľom konštantne a mala náskok 4:00, pelotón začínal pracovať čoraz svižnejšie.

Na čele pelotónu sme mohli vidieť 35 km pred koncom striedať aj Petra Velitsa, pelotón akurát prichádzal k poslednému stúpaniu kategórie č.3. To vyhral Montaguti, druhý bol Reynes a tretí Cooke. Pelotón na vrchole predposledného stúpania - 30 km pred koncom strácal 3:20. Hlavnému balíku dnes rozhodne záležalo na skresanie úniku viac ako včera, a tak kilometer po kilometri odpadávali desiatky sekúnd z náskoku. Pelotón bol natiahnutý ako had, hlavne preto že na čele výborne pracovali jazdci, lampre, liquigasu či omegy.

sagan-suisse-6-etapaVynikajúca práca pelotónu naznačovala, že vo vlnitom závere rozhodne budú chcieť niečo vymyslieť  jednotliví jazdci, veľmi aktívna sa zdala Omega, často pracoval peter Velits spolu so svojimi kolegmi. Omega má na tradičné vlnitejšie hromadné závery Boonena a ten sa rozhodne chcel dnes presadiť. Adeptov na hromadnejší finiš bolo rozhodne viac  - Sagana sme snáď nemuseli spomínať. 20 km pred koncom náskok 1:55. Tempo, ktoré vytváralo čelo pelotónu  15 km pred koncom bolo rozhodne neskutočne vysoké, pelotón bol natiahnutý do stoviek metrov. Čakalo sa, že pelotón možno dostihne unikajúcich pretekárov do posledného kratučkého stúpania, ktoré bolo len 6 km pred koncom. Náskok 13 km pred cieľom 1:07.

10 km pred cieľom bol odstup pelotónu od vedúcej štvorky len 40 sekúnd. V Závere sa tak dal očakávať súboj odolných šprintérov, Sagan, Boonen, Farrar, Haussler či iní sa hotovali na hromadnejší dojazd. Ešte predtým však mohlo narobiť problémy jazdcom maličké stúpanie kategórie č.4. 5 km pred koncom etapy bola vedúca štvorka dostihnutá, ešte o malý zázrak sa pokúšal Montaguti s Vinterom, pelotón však pracoval neskutočne a zázrak sa teda nekonal.

Boli 2 km do cieľa a veľmi dobrú pozíciu si snažil robiť aj RadioShack či OPQS. Dobrú pozíciu si udržiaval Sagan. Excelentný Sagan opäť víťazne! Záverečný kilometer si Peter skúsene našiel pozíciu za tímom Sky, potom sa vyviezol za Albasinim, mierne to vyzeralo na tesný kontakt, potom však vynikajúcimi silovými nohami zapracoval a predčil Swifta zo Sky. Tretí bol Allan Davis. Štvrté víťazstvo Sagana, ktorý si pripísal víťazstvo vo zvlnitom závere. Zároveň vyrovnal Greipela s dvanástimi víťazstvami tento rok.

Náš druhý zástupca vo švajčiarskom pelotóne sa dnes šetril na zajtrajšiu časovku, kde veríme, že bude patriť medzi favoritov. Petrovi Velitsovi sa túto sezónu ešte nepodarilo získať UCI body, takže zajtra má ideálnu príležitosť.

1.
vlajka SAGAN Peter
LIQUIGAS-CANNONDALE 4h 30' 08''
2. vlajka SWIFT Ben
SKY PROCYCLING + 00' 00''
3.
albansko DAVIS Allan
ORICA GREENEDGE + 00' 00''
4.
vlajka ALBASINI Michael
ORICA GREENEDGE
+ 00' 00''
5.
vlajka
FREIRE Óscar
KATUSHA TEAM + 00' 00''
119.
vlajka VELITS Peter
OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 04' 52''Záverečné momenty 6. etapy:
suisse-2012-6