Konečne slušná sezóna. To si mohol Matej Jurčo (27) povedať po príchode z MS v Kodani. Po dvoch rokoch takmer nepretržitej maródky absolvoval Liptovčan celú sezónu a zo Slovákov pôsobiacich v kontinentálnom prostredí pôsobil najistejším dojmom. Pretekal za Duklu Trenčín Merida a získal takmer stovku UCI bodov. Odborníkov, ako aj fanúšikov, presvedčil, že ešte v cyklistike nepovedal posledné slovo. Najlepším dôkazom tohto tvrdenia je jeho podpis zmluvy s najlepším českým celkom PSK Whirlpool-Author na sezónu 2012.


V aktuálnej sezóne ste mali zo Slovákov (mimo World Tour) najvyrovnanejšie výkony keď ste dokázali bodovať na deviatich rôznych pretekoch. Považujete to za úspech? Ste so sezónou spokojný?

Tento rok sa mi konečne vyhli veľké zdravotné problémy a mohol som pretekať naplno. Keďže to však bola akási rozbehová sezóna, na jar som si stanovil cieľ získať aspoň 100 UCI bodov v sezóne a vyhrať nejaké preteky. To prvé sa mi nepodarilo, ale nebol som ďaleko. Stačilo by otočiť niektoré druhé či tretie miesta na vyššie priečky a dosiahol by som tú hranicu (Jurčo získal v sezóne 2011 96 UCI bodov, pozn.). Nepodarilo sa mi síce vyhrať jednorazovku, v Srbsku som bol druhý, vyhral som aspoň etapu na pretekoch v Poľsku. Nebol to svetový rok, ale lepší než tie predchádzajúce.


Po odchode z Milramu v sezónach 2009 a 2010 sa vám vôbec nedarilo. Bolo to kvôli veľkým zdravotným problémom po pádoch. Pociťujete následky týchto rokov doteraz? Vidí pretekár po takýchto skúsenostiach cyklistiku inak?

jurco-matej-mazowskoAk by som to mal posudzovať podľa seba tak áno. Tento rok mám kopec druhých, tretích či štvrtých miest a nedarilo sa mi v špurtoch. Človek keď si spomenie na dva premárnené roky čistej straty vo všetkých oblastiach, viackrát si rozmyslí či bude veľmi riskovať v zjazdoch a špurtovať hlava-nehlava. Najmä v prvej polovici sezóny som musel veľmi bojovať sám so sebou, aby som sa prinútil jazdiť na hrane. Šťastím je, že nie som mladý začínajúci cyklista bez skúseností, ale už som si čo to zažil, takže stále vo mne žil ten návrat a rozumne som sa zotavoval. Ak by som mal 18 či 20 rokov a takéto problémy, bolo by to asi na koniec kariéry.


Pre Slovákov v kontinentálnom prostredí sú dôležité najmä domáce preteky. Na Okolo Slovenska od vás mnoho ľudí veľa očakávalo, nakoniec ste skončili 25. so stratou 7:50...

Nepovedal by som, že Okolo Slovenska boli pre mňa niečo ako vrcholom sezóny. Chcel som podávať dobré výkony všade a snažil som sa zamerať aj na preteky v Poľsku, ktoré sú v tejto časti Európy najkvalitnejšie. Veľkou škodou bolo, že sa nám nepodarilo vybaviť slušné preteky pred Okolo Slovenska. Kebyže ideme nejaký kvalitný etapák dva týždne pred tým, boli by sme na tom úplne ináč. Ja osobne som mal ešte aj problémy so zubami, ale na to sa nebudem vyhovárať. Už v prvej etape som nachytal nejakú stratu a potom sa už preteky jazdia veľmi ťažko.


Na spoločnom česko-slovenskom šampionáte ste obsadili druhé miesto za Petrom Saganom. Dá sa povedať, že ste svoju úlohu splnili...

Áno, s MSR som spokojný. Peter Sagan je niekde inde ako my ostatní a jednoducho najlepší vyhral. Tak ako to má byť. Ja som sa snažil bojovať s Čechmi aspoň o nejaké UCI body či dobré umiestnenie. Mrzí ma, že ma v závere prešpurtovali, ale aj to šieste miesto nie je zlé. Bol som tam jediný Slovák, tí Češi lepšie spolupracovali a ešte sa aj snažili dohodnúť ako to bude v závere vyzerať (za Saganom došiel Jurčo v skupinke s Benčíkom, Königom, Štybarom a Novákom, pozn.).


Po dvoch rokoch pauzy ste sa konečne mali možnosť ukázať na majstrovstvách sveta. Preteky s hromadným štartom "boli vypredané", no ušla sa vám časovka. Skončili ste na 38. mieste v druhej tretine výsledkovej listiny. Bol to strop, ktorý sa dal urobiť tento rok?

Myslím si, že ešte o tých osem miest, teda 30 sekúnd, sa to dalo urobiť lepšie. Znova to isté ako pred Okolo Slovenska. Tri týždne pred pretekmi som iba individuálne trénoval. Súťažne sme spolu s Pavlom Polievkom absolvovali iba Duo Normand tri dni pred MS. Nebolo to šťastné riešenie, pretože sme šli cez 1 500 kilometrov do Francúzska, tam sme v daždi mali jeden tréning, potom v daždi preteky. Tsk sme sa presunuli do Kodane znova okolo 1 500 kilometrov cesty a tam bol iba jediný deň na tréning či regeneráciu. Počas majstrovskej časovky som jednoducho cítil, že ešte o jeden stupeň viac by som mohol dať, no nešlo to.


V závere októbra sa k nám dostala správa, že odchádzate z Dukly Trenčín a v budúcej sezóne budete pretekárom PSK Whirlpool-Author. Krok vpred?

jurco-puchar-polskoVerím, že áno. Podmienky v Trenčíne sa neustále zlepšujú, no predsa len Whirlpool je najlepší český tím a hlavne množstvo a kvalita pretekov rozhodli. Mal som aj dobré ponuky z Poľska, no nakoniec som sa rozhodol pre Čechov. Ak chcete ísť stále nahor, musíte dobre jazdiť kvalitné preteky a dúfam, že v tomto tíme sa mi v tomto bude dariť a tiež budem mať o čosi väčšiu motiváciu. Sám ešte nepoznám všetky podrobnosti. Máme už naplánované nejaké sústredenie v decembri, potom tiež v januári, takže sám som zvedavý ako to tam bude vyzerať. V Dukle to bolo ťažké s vybavovaním pretekov, kadejako sa to lepilo, v Česku by to malo byť jasnejšie, niekedy aj viac než mesiac dopredu, takže to ma veľmi teší.


S akou reakciu na svoj odchod ste sa stretli v Dukle, čo vám vravel Jano Valach? Boli ste najlepším pretekárom v Dukle...

Vždy je to tak, že už počas sezóny sa snažíte riešiť budúcnosť a nejakú tú ponuku som mal, takže tento môj odchod pre Duklu nebol prekvapením. Nerozišli sme sa v zlom ani nič podobné. Nikdy neviem či sa ešte do Dukly niekedy nevrátim.


Ako sa zmenia vaše ciele pred sezónou 2012?

V prvom rade sa musím udomácniť v novom tíme a veľmi rád by som získal viac víťazstiev. Ak by sa podarili zo tri, bol by som asi spokojný. Nechcem veľmi rozprávať o dlhodobých cieľoch, lebo stať sa môže čokoľvek, ale rád by som sa ešte chcel niekedy pozrieť o úroveň vyššie.Matej Jurčo v sezóne 2011 (8.8.1984):
27.02.11: Kerman Tour (Irán - 2.2 - 4. etapa) - 3. miesto (2 body)
01.04.11: Tour du Maroc (Maroko - 2.2 - 8. etapa) - 2. miesto (5 bodov)
03.04.11: Tour du Maroc (Maroko - 2.2 - celkové poradie) - 8. miesto (3 body)
07.04.11: Challenge Khouribga (Maroko - 1.2) - 8. miesto (3 body)
24.04.11: Banja Luka - Belehrad II (Srbsko - 1.2) - 2. miesto (30 bodov)
18.06.11: Tour of Malopolska (Poľsko - 2.2 - celkové poradie) - 8. miesto (3 body)
26.06.11: Majstrovstvá SR (Česko - CN) - 2. miesto (8 bodov)
27.07.11: Dookola Mazowska (Poľsko - 2.2 - 1. etapa) - 1. miesto (8 bodov)
30.07.11: Dookola Mazowska (Poľsko - 2.2 - celkové poradie) - 4. miesto (12 bodov)
20.08.11: Puchar Ministra Obrony Narodowej (Poľsko - 1.2) - 3. miesto (16 bodov)
18.09.11: Duo Normand (Francúzsko - 1.2) - 4. miesto spolu s Polievkom (6 bodov)
celkovo: 96 UCI bodov