Rozprávkovo sa začala sezóna 2012 pre Simona Gerransa a nový tím GreenEDGE. Ovládli hneď prvé podujatie World Tour, domácu Tour Down Under. Udalosťou bol aj návrat Alejandra Valverdeho po dopingovom treste.

Januárová Austrália priala cestnej cyklistike teplotami nad tridsať stupňov a 133 cyklistov tu mohlo otvoriť World Tour sezónu. Začínalo sa pomaly, všetci si zvykali a rýchlostný priemer prvej etapy sa pohyboval pod hranicou 35 km/h. Napriek tomu sa hneď objavili rušné momenty, keď oplašený fanúšik spôsobil hromadný pád. Najhoršie dopadol veterán Guesdon z FDJ so zlomenou bedrovou kosťou. Navyše už pri prvom tohtoročnom World Tour šprinte musela rozhodovať cieľová fotografia. Tesne vyhral André Greipel z Lotto Belisol pred veteránom Petacchim. Štvrtou pozíciou zaujal neviditeľný Talian Sabatini, ktorý dosiahol najlepšie umiestnenie za posledný rok a pol.

Zaujímavý priebeh mal aj druhý deň, prvýkrát v sezóne 2012 sme videli úspešný únik. Postaral sa oňho William Clarke z austrálskej reprezentácie, pelotón jeho sily značne podcenil. Samozrejme, pre 26 ročného rodáka z Tasmánie je to jednoznačne najväčší úspech kariéry. V ďalšej tretej etape však znova dominoval André Greipel, ktorý neskôr ľutoval stratu v dvoch najťažších etapách s kopčekmi. Aj vo štvrtej etape stratil kvôli aktivite tímu Movistar, čo bol najaktívnejší tím celého podujatia. Víťazné šprintérske umenie preto predviedol Óscar Freire, ktorý sa radoval z víťazstva takmer po roku. V drese nového zamestnávateľa (Kaťuša) určite nepovedal posledné slovo.

Po dlhej dobe sa na najvyšší stupienok postavil aj Alejandro Valverde, nový líder Movistaru. Do pelotónu sa vrátil po dvojročnom dopingovom treste a v piatej etape porazil o pár centimetrov na finálnom kopčeku Gerransa. Z víťazstva sa radoval po vyše 850 dňoch. Jeho forma bola najprv otázna, ale zdá sa, že by mohol priniesť nový náboj do pelotónu. Je to predsa bývalý najlepší cyklista sveta, ktorý dokáže uspieť v kopcoch, klasikách aj šprintoch. Budeme naňho zvedaví.

V šiestej rovinatej etape sa mu už nepodarilo vyzliecť Simona Gerransa z dresu lídra. Záverečný šprint vyhral André Greipel, znova vstúpil do sezóny v čarovnej forme. Vyhral tri etapy, vlastne všetky čo končili úplnou rovinou. Na podujatí Tour Down Under si pripísal už jedenásť víťazných etáp a na najlepšieho McEwena mu chýba jediný zápis.

V celkovom poradí si to postrážil tím GreenEDGE a už na prvom podujatí World Tour sa radoval z víťazstva. Simon Gerrans to dokázal ako aktuálny majster Austrálie a už druhýkrát v histórii po sezóne 2006. Tohtoročný vavrín si vraj cenní viac kvôli tímu GreenEDGE a aj preto, lebo ho v cieli povzbudzovala manželka. V minulosti sa preslávil najmä etapovými víťazstvami na Grand Tours, na všetkých troch vyhral po jednej etape.

Bojovalo sa aj o šprintérsky dres, kde Greipela tentoraz porazil odolnejší Hagen. Medzi tímami dosiahli najlepší čas borci z hviezdneho RadioShacku. Úplnou novinkou bola vrchárska súťaž sponzorovaná automobilkou Škoda. Vrchárske prémie najlepšie zvládol Rohan Dennis z austrálskej reprezentácie. Ten vyhral aj súťaž do 25 rokov a austrálska cyklistika počas domáceho podujatia potvrdila veľký potenciál.

Nesmieme zabudnúť ani na špeciálnu tradíciu austrálskeho eventu. Každý rok si fanúšikovia vyberú jedného zahraničného domestika v pelotóne, ktorého oslavujú ako lídra. Napríklad píšu jeho meno na cestu a povzbudzujú ho. V roku 2012 si takýto pekný nápad vychutnal domestik Wouter Mol z Vacansoleil.

Pochvalu si zaslúžia aj organizátori, ktorí pripravili aj nejaké kopce. Tie zamotali boj o triumf. Pravdepodobne sme videli dosiaľ najvydarenejší a najnáročnejší ročník austrálskeho podujatia. Po tohtoročnej úvodnej dávke 803 kilometrov zneli pekne aj propagačné slová špeciálneho hosťa Eddyho Merckxa: "Boli to skvelé preteky a ja musím poďakovať všetkým, všetko bolo totiž skvelé."