Titulok článku sme vybrali zámerne. Hodí sa totiž hneď na dve udalosti o ktorých bude reč. Prvou je hodnotenie úvodu sezóny, ktorý nebýva taký zaujímavý ako tento rok, druhou je štart a výkony pozmeneného, alebo ak chcete novosformovaného tímu Omega Pharma - Quick Step (OPQS).

Prvé náznaky reštartu pôvodného Quick Stepu sa objavili počas minuloročnej Tour de France. Práve naše dvojičky boli jednými z prvých cyklistov, ktorí po ohlásení konca HTC smerovali do prekopaného tímu. Vtedy v cyklistickej verejnosti prevládali zmiešané pocity. Naši chlapci predsa len boli v hviezdnom tíme a mali prestúpiť do družstva, ktoré síce malo za sebou kvalitné úspechy, ale na vtedajšie HTC určite strácalo. Neskôr však prišli ďalšie prestupy, pridal sa Franta Raboň, ale aj Tony Martin či Levi Leipheimer, a následne aj ľudia z manažmentu HTC. Vtedy už to vyzeralo na kvalitu a tak sa našiel iný dôvod na krútenie hlavami. Čo títo kvalitní časovkári budú robiť s bicyklami Merckx, keď sú zvyknutí na top stroje od Specialized. V žiadnom prípade nechceme povedať, že by Merckx nevyrábal špičkové stroje, ale predsa len Specialized predovšetkým v časovkách dával chlapcom to najlepšie v pelotóne a stále aj udáva trendy vývoja. Prítomnosť finančného magnáta Zdeňka Bakalu však naznačovala, že v novej sezóne to môže byť zaujímavé.

Prvým pozitívnym signálom bolo, že tím prijal nového silného sponzora a premenoval sa na Omega Pharma - Quick Step. Podľa očakávania odborníkov zmenil techniku a skutočne prešiel už na spomínané bicykle Specialized. To bol náznak, že tím naozaj chce urobiť krok vpred. Ďalej nasledovali prvé sústredenia a aj z našich rozhovorov s Velitsovcami bolo cítiť, že atmosféra v tíme je veľmi dobrá. Otázkou teda zostávalo ako sa sformujú lídri a aká bude forma a úspešnosť na štarte sezóny. Prvé preteky však ukázali, že obavy boli zbytočné a dokonca OPQS mala taký raketový nástup, že tentoraz v pozitívnom zmysle všetci krútili hlavami nad tým, čo chlapci z tímu ukazujú.

Nakoniec posúďte sami. Ak zoberieme do úvahy len fakt, že z tých pár pretekov, ktoré sme zatiaľ videli dokázali získať tri celkové prvenstvá, tak už to musí stačiť. Nehovoriac o tom, že už teraz majú na konte 17 víťazstiev, prirodzene ak v tomto čísle rátame aj celkové triumfy. Samozrejme, nešlo o preteky najvyššej kategórie, ale zasa naopak treba povedať, že konkurencia na týchto pretekoch bola slušná. Na Tour de San Luis sa blysol Levi Leipheimer a okrem toho, že bol konkurencieschopný s Albertom Contadorom v kopcoch, ukázal, že vo svojom veku je stále jeden z najlepších časovkárov a bez problému strhol víťazstvo na svoju stranu. Navyše na Tour de San Luis sa prebudil aj bývalý spolujazdec Peťa Sagana Francesco Chicchi a vyhral dve etapy. Takže naozaj chlapci v Quick Stepe sú poriadne motivovaní.

Na Tour de San Luis si jednu etapu vybojoval aj .boonen., ale svoju silu v úvode sezóny ukázal až v Katare, ktorý jednoznačne ovládol. Vyhral dve etapy, v jednej skončil druhý a Omega skončila aj v tímovej časovke na "klasických" bicykloch na skvelom druhom mieste. Boonen tak ukazuje dobrú formu na začiatku sezóny a naznačuje, že v klasikách s ním treba počítať. Preteky Okolo Ománu asi ani netreba pripomínať, všetci ich máme dobre v pamäti spolu s celkovým víťazstvom Peťa Velitsa. Za zmienku možno stojí to, že v tomto prípade jednak Peťo ukázal, že pri jazdení  rozmýšľa, ale aj tím preukázal taktickú vyspelosť a maličkú sekundičku náskoku, ktorú si Peter vybojoval kvalitným výkonom na Zelenej hore dokázal ustrážiť, aj keď to bola dráma. Na adresu tímu OPQS by sa toho dalo popísať oveľa viac, ale nie je cieľom vychvaľovať. Navyše, je len začiatok sezóny a skutočnú kvalitu bude musieť tím a jednotlivci potvrdiť v ďalších a oveľa ťažších pretekoch. Možno sa tu črtá istá podobnosť s HTC, teda vyhrať čo najviac. Je tu však jeden rozdiel. HTC sa sústredilo na etapy a chlapcom z Omegy sa zatiaľ darí aj celkovo, čo HTC nikdy veľmi nešlo, viď. minuloročná Tour a podobne.

Ak hovoríme o štarte sezóny, tak si treba všimnúť ešte niekoľko faktov. Ďalší tím, ktorý výrazne miešal karty je Liquigas. Samozrejme, predovšetkým vďaka pódiovým umiestneniam Peťa Sagana (Katar 2x tretie miesto, Omán 2x druhé, 1x prvé plus zisk zeleného dresu) a Vincenza Nibaliho. Nibali ukázal veľkú bojovnosť, keď sa snažil Peťa Velitsa predbehnúť ešte aj v záverečnej etape Ománu na časovo dotovanej prémii. Chvíľu dokonca nebolo jasné či sa mu to aj dokonca nepodarilo. Toto treba určite oceniť a Vincenzo naznačil, že v tejto sezóne s ním tiež treba počítať. Na rozdiel od Rodrígueza či Andyho Schlecka bojoval a ukázal, že chce dosiahnuť dobré výsledky aj v menej významných pretekoch. Navyše súboj Velits versus Nibali bol skvelou ozdobou úvodu sezóny. Takýto úvod sme už naozaj dlho nevideli a z pohľadu fanúšikov cyklistiky teda môžeme byť spokojní, pretože hlad po zimnej prestávke sme čiastočne zahnali. Z Liquigasu treba ešte vyzdvihnúť aj nádejného Eliu Vivianiho. Vyhral preteky Giro Reggio Calabrio dvomi etapovými triumfmi a vyhral aj jednu etapu na Tour de San Luis.

Určite treba spomenúť ešte tím Sky. Predovšetkým na pretekoch Volta ao Algarve zažiarilo hneď niekoľko jeho pretekárov. Z piatich etáp vyhrali tri. Po jednej Hagen (aj celkovo), Porte a Wiggins v časovke. Najviac asi zaujal práve Richie Porte, pre ktorého bolo celkové víťazstvo prvým v profi pelotóne. Vrátil sa tak na pozície spred dvoch rokov. Vtedy mal dokonca na Gire oblečený ružový dres a domov si odniesol biely pre najlepšieho mladého pretekára. Minulý rok ale tím Saxo Bank pracoval pre Alberta Contadora a tak Richie nemal potrebný priestor. Tento rok išiel do Sky a zdá sa, že urobil dobre, i keď aj v tomto tíme bude mať obrovskú konkurenciu. Možno trochu za očakávaniami je na začiatku sezóny Mark Cavendish, alebo možno ani nie? Je paradoxné, že v Katare, kde sa necítil zdravotne v poriadku dokázal zvíťaziť v dvoch etapách a nebyť nešťastného pádu v poslednej etape mohol sa tešiť aj v poslednej, ale minimálne jeden triumf sa od neho čakal aj v Ománe. Pred poslednou etapou dokonca Cav na twitteri napísal, že sa cíti skvelo a chce zabojovať o víťazstvo, čo sa mu ale nepodarilo a tak z Ománu odchádzal aktuálny majster sveta naprázdno, do prvej desiatky sa dostal len raz, ôsmym mietom v 3. etape!

Možno aj preto, že v Ománe sezónu odštartoval sezónu ďalší rýchlik Marcel Kittel, z tímu nižšej kategórie Project 1t4i. A práve v oboch etapách, kde sa čakalo víťazstvo Cavendisha to bol Kittel, kto sa nakoniec tešil z úspechu. Zdá sa, že Cavovi vyrastá zdatná konkurencia. Tento kontinentálny tím, inak prerobený Skill-Shimano, zaujal aj v Katare, keď Tom Veelers v štvrtej etape došpurtoval na druhom mieste.

V úvode sezóny určite dobre jazdil aj tím Lotto-Belisol. Podobne ako pri chlapcoch z Omegy bolo otázne, ako sa pozmenená zostava, navyše bez hviezdy Philippa Gilberta zladí. Zdá sa však, že tím zatiaľ funguje dobre a na začiatku sezóny to roztočil André Greipel. Tento sympatický Nemec hneď v prvých pretekoch sezóny Tour down Under získal tri etapové prvenstvá a ďalšie dve pridal v Ománe, kde mal na sebe líderský červený dres a zelený mu až v poslednej etape uchmatol Peťo Sagan. Na Volta ao Algarve zaujal z tímu Lotto aj pomerne neznámy Gianni Meersman etapovým víťazstvom.

Spomenúť treba aj chlapcov z tím FDJ - Big mat. V poslednej etape Kataru sa víťazstvom blisol aktuálny majster sveta do 23 rokov Arnaud Demare, a zdá sa, že svoju pozíciu v profitíme si chce vylepšiť. V bitke o Zelenú ománsku horu zaujali ďalší dvaja pretekári. Sandy Casar prišiel na treťom a Arnold Jeannesson na štvrtom. Inak práve tento kopec ukázal aj iné veci. Zdá sa, že Rodríguez ešte nie je vo forme, akú by si aj sám predstavoval. Strata 55 sekúnd na víťaza nie je v prípade takéhoto cyklistu dobrou správou. Ani od Andyho Schlecka nik nečakal súboje o čelo, ale pravoverní fanúšikovia čakali aspoň rutinérsky výkon a možno aj prvú desiatku v etape, ale predovšetkým aspoň prvú dvadsiatku v celkovom poradí, nerobíme však z toho žiadne závery. Navyše, vďaka tomu zažiaril jeho tímový kolega Tony Gallopin, ktorý si z Ománu odniesol biely dres a celkové tretie miesto, práve vďaka dobrému výsledku na Zelenej hore (5. miesto). Ani samotný RadioShack Nissan v úvode sezóny nesklamal, veď v Ománe sa stal najlepším tímom.

V konečnom dôsledku môžeme povedať, že sme videli pekný štart sezóny, vyššie spomínané výkony a pretekárov však o pár dní preveria už oveľa vážnejšie preteky ako Tirreno - Adriatico či Paríž - Nice a samozrejme jarné klasiky. Tam sa ukáže, kto sa šetril, kto to prepálil, a kto ešte musí poriadne natrénovať. Štart sezóny mal len jednu škvrnu. Trest pre Alberta Contadora po roku a pol naťahovačiek za zeleným stolom. Nuž takto si to určite neprestavovali ani fanúšikovia ale určite ani El Pistolerovi odporcovia.opqs-podium-katar
Tour of Qatar 2012 - Omega Pharma - Quick-Step najlepším tímom
© OPQS / Tim de Waele