Južná Amerika združuje síce 16 krajín, ale v ponímaní svetovej cyklistiky sa zviditeľnujú zatiaľ v podstate iba štyri - Argentína, Brazília, Kolumbia a Venezuela. Kým pretekári z prvých dvoch štátov sú predovšetkým šprintéri, zvyšné dve krajiny sú známe kvalitnými vrchármi. Najúspešnejším jazdcom z tohto regiónu je Kolumbijčan Rigoberto Uran.

Najvýznamnejšie preteky

Najvýznamnejšími pretekmi v regióne sú hneď v januári argentínske etapové preteky Tour de San Luis, ktoré slúžia niektorým tímom WorldTour na rozjazdenie a tradične sa tam stretáva juhoamerická špička. Sedemetapové preteky sú rozmanité, nájdu na nich priestor šprintéri,vrchári aj časovkári. Tohtoročnú edíciu vyhral spolujazdec Petra Velitsa Američan Levi Leipheimer.

Súčasní najlepší cyklisti a ich typológia

Ako sme spomínali v úvode, cyklistiku v Južnej Amerike predstavujú predovšetkým štyri krajiny. Najúspešnejšou je nepochybne Kolumbia. Krajina preslávená vynikajúcimi vrchármi je v súčasnosti prezentovaná predovšetkým Rigoberto Uranom. Ešte len 25-ročný jazdec je výborným vrchárom a dokáže sa presadzovať okrem etapových pretekov aj v kopcovitých klasikách. Už vo uran_rigobertosvojich 20 rokoch v roku 2007 skončil v prvej desiatke na Tour de Suisse a vyhral na týchto pretekoch jednu etapu, o rok neskôr bol druhý na Volta a Catalunya, tretí na Giro di Lombardia. V roku 2009 skončil piaty na Tour de Romandie a v 2010 siedmy opäť na Okolo Švajčiarska.

Pred sezónou 2011 prestúpil do britského zoskupenia Sky. Hneď v úvode sezóny si spravil chuť piatym miestom na Okolo Katalánska a rovnaké miesto obsadil aj na klasike Liége-Bastogne-Liége. Na Tour išiel pôvodne ako pomocník do kopcov pre Bradleyho Wigginsa, ale po jeho páde a odstúpení v siedmej etape sa stal lídrom. V tejto pozícii sa mu darilo a v 14. etape získal biely dres pre mladého jazdca, ktorý udržal do 17. etapy. V závere ho však postihla choroba a napokon skončil na 24. mieste. Následne skončil v najlepšej desiatke na Klasike San Sebastian a v septembri skončil na GP de Québec tretí.

Kolumbia však nie je len Uran. V Androni Giocattoli dávajú o sebe výrazne vedieť Jose Serpa a Miguel Rubiano. Výraznejšie o sebe dávajú vedieť aj Carlos Betancur, Fabio Duarte či mnohí ďalší. Všetci bez výnimky sú najmä výbornými vrchármi.

Výborného vrchára majú aj vo Venezuele a je ním José Rujano. Jeho tím Androni nie je vo WorldTour, ale tradične dostáva pozvánku na Giro, ktoré bolo vrcholom pre juhoamerického cyklistu. Celkovo skončil na talianskych cestách šiesty, tretí bol v bodovacej súťaži a druhý vo vrchárskej. Okrem toho vyhral dve etapy a v ďalších dvoch skončil na pódiu. Okrem neho pôsobí v Androni ďalšia štvorica Venezuelčania Alejandro Monsalve, Jesus Rodriguez, Carlos Ochoa a Aurelio Gil Martinez.

Argentíne pre zmenu dominujú šprintéri. Sú to predovšetkým bratia Juan Jose a Lucas Sebastian Haedovci, ktorí jazdia v Saxobanku. Úspešnejší je Juan Jose, ktorý v minulej sezóne vyhral tri etapy, z toho jednu na Vuelte a jednu na Tirreno - Adriatico. Okrem nich to je ešte Maximiliano Richéze, ktorého poznáme aj zo slovenských ciest. V minulej sezóne vyhral tri etapy na Okolo Slovenska a po prvej mal na sebe dres lídra. Keďže až na druhú a záverečnú etapu skončil v prvej päťke, pripísal si aj celkové víťazstvo v bodovacej súťaži.

Brazílii je momentálne jediný cyklista schopný konkurovať širšej svetovej špičke Murilo FischerGarminu. Väčšinou však počas pretekov pracoval v prospech Tylera Farrara či Thora Hushovda a tak v minulej sezóne získal iba dve prvenstvá. V pelotóne ho však do júna ľahko rozpoznáme vďaka výraznému dresu brazílskeho majstra.

História

Aj keď tento región nemá tak bohatú minulosť ako Severná Amerika, môže sa pochváliť niekoľkými výbornými cyklistami. História sa opiera predovšetkým o  skvelých vrchárov z Kolumbie. Cyklisti tejto krajiny majú trinásť víťazstiev vo vrchárskej súťaži na pretekoch veľkej trojky, zatiaľ posledným bol Juan Mauricio Soler na Tour v roku 2007.

Tým prvým bol Luis Herrera, ktorý je zatiaľ jediným juhoamerickým víťazom niektorej z Grand Tour. herrera_luisV roku 1987 sa mu podarilo triumfovať na španielskych cestách. Tento ročník celkovo patril Kolumbijčanom. Vyhrali štyri etapy, v prvej desiatke boli štyria, medzi TOP30 ich bolo 12! Najväčšia hviezda z nich Herrera vyhral okrem celkového hodnotenia aj vrchársku súťaž a dve etapy. A to už mal v nohách Tour de France, na ktorej skončil celkovo piaty a aj tam vyhral tričko pre najlepšieho vrchára. V jednom roku sa okrem neho podarilo vyhrať vrchársku súťaž na Tour a Vuelte už iba trom cyklistom. O jeho vrchárskych schopnostiach svedčí aj fakt, že má z pretekov veľkej trojky päť titulov pre najlepšieho vrchára a je jediným, ktorý zvíťazil v tejto súťaži na všetkých troch podujatiach. Podarilo sa to síce aj Španielovi Bahamontesovi, ale svoj jediný triumf na Gire získal spoločne s Luxemburčanom Gaulom. Takisto vyhral etapy na každom z týchto podujatí, všetky končiace dojazdom na kopec, trikrát bol celkovo v TOP10 na Tour. Obľúbeným pretekom mu bolo Critérium de Dauphiné Liberé, ktoré vyhral dvakrát.

Druhou kolumbijskou hviezdou bol Santiago Botero, ktorý rovnako ako jeho starší krajan skončil trikrát v prvej desiatke a vyhral vrchársku súťaž na Starej dáme a takisto vyhral Dauphiné Liberé. Čím sa však vymykal, boli jeho skvelé časovkárske schopnosti. Juhoameričania získali na majstrovstvách sveta v cyklistike zatiaľ iba dva kovy a obe má na svedomí práve tento muž. V roku 2000 sa tešil z bronzu, keď ho predstihli Jan Ullrich a David Millar, o rok neskôr však už v belgickom Zolderi zdolal o osem sekún Nemca Michaela Richa a stal sa majstrom sveta. Okrem týchto úspechov vyhral aj Tour de Romandie či tri etapy na Tour a Vuelte. S kariérou skončil pomerne skoro, čomu dopomohla dopingová aféra tímu Phonak z čias Floyda Landisa, ktorej bol vtedy členom.

Najbližšia budúcnosť

Jazdci z Južnej Ameriky sa o budúcnosť báť nemusia. Najväčšia súčasná hviezda Kolumbije Uran môže ešte v tejto sezóne bojovať o biely dres. Carlos Betancur, ktorý už v minulej sezóne zaujal štvrým miestom v 20. etape Gira s dojazdom v Sestriére a 9. miestom na Giro di Lombardia, má ešte len 22 rokov. Ďalším veľkým talentom je jazdec Movistaru Nairo Quintana, ktorý v minulej sezóne vyhral vrchársku súťaž na Okolo Katalánska, pritom je ešte o rok mladší ako Betancur. Najlepšie cyklistické roky ešte len čakajú na Fabia Duarteho, Sergio Henaa a Davida Atapumu.

betancur_carlosAJ vo Venezuele vyrastá veľký talent v podobe Yonathana Monsalveho. V minulej sezóne dokázal vo svojich 21-rokoch vyhrať desaťetapové preteky kategórie H.C. Tour de Langawi, keď o svojom triumfe rozhodol vo dvoch kopcovitých etapách.

Zdá sa, že aj v Argentíne by popri šprintéroch mohol vyrásť veľmi kvalitný vrchár. Daniel Ricardo Diaz je rovesníkom Betancura a hneď na úvod novej sezóny sa mu podarilo skončiť celkovo druhým na výborne obsadených domácich pretekoch Tour de San Luis.

Tímy

V Južnej Amerike síce nepôsobí tím WorldTour, ale najmä v Kolumbii nájdeme prokontinentálne (celkom 5) a aj jeden profesionálny Colombia - Coldeportes. Až na ‚mládežnícky tím' Movistar CT sú to čisto kolumbijské zoskupenia, ale aj v tíme Movistaru sú jazdci čisto z Južnej Ameriky. Okrem Kolumbijčanov však majú svoje kontinentálne tímy aj v Brazílii (3) a Argentíne (1). Ani nemusíme spomínať, že sú až na jednu-dve výnimky poskladané čisto z domácich jazdcov.