Sezóna sa pomaly blíži do finále a pokračujú aj prestupy cyklistov. Samozrejme, všetky transfery sú ovplyvnené aj snahou tímov dostať sa do najvyššej kategórie o čom by sa malo rozhodnúť už tento mesiac. Okrem cyklistických sedadiel sa menili aj kreslá vo vedeniach tímov.

Asi najzaujímavejší prestup ostatných dní je spojený s menom Janez Brajkovič. Aj vy ste nedávno zachytili brajkovic-janezinformáciu, že ho tím Radioshack - Nissan - Trek ohlásil za jedného z lídrov? Tak dnes je už všetko inak. Výborný slovniský cyklista a víťaz Dauphiné Liberé v minulom roku, či niekdajší časovkársky majster sveta do 23 rokov sa vracia do Astany. Tímový riaditeľ modro-žltých Giuseppe Martinelli povedal: "S Romanom Kreuzigerom budú chlapci tvoriť kľúčovú dvojicu na dôležitých pretekoch. Tiež sa budeme snažiť, aby sa stali lídrami tímu a skúsenosti budú naberať od Vina." Brajkovič určite bude mať motiváciu, veď tento rok mal veľkú smolu a na Tour de France musel odstúpiť už v prvom týždni po nepríjemnom páde.

Aj tím Ag2r dopĺňa svoj káder. Z Colnaga získal víťaza etapy na Gire 2010 Manuela Bellettiho. Pretekár, ktorý sa tímu upísal na dva roky neskrýval radosť: "Som veľmi šťastný, že som podpísal zmluvu s tímom World Tour ako je Ag2r-La Mondiale. Myslím si, že to bolo pre mňa najlepšie rozhodnutie." Riaditeľ tímu Vincent Lavenu o príchode Bellettiho povedal: "Je to pretekár, ktorý vie ako vyhrávať preteky a zlepšil sa aj tento rok, čo dokázal štyrmi etapovými víťazstvami (napr. Okolo Turecka či Brixia Tour).  Francúzsky tím získal aj veľmi zaujímavú cyklistickú postavu z Ázie. Mehdi Sohrabi je úradujúci majster Ázie, dominuje súťažiam na tomto kontinente a v sezóne zaznamenal už 14 víťazstiev. Má teda dostatok bodov na to, aby sa dostal do centra pozornosti tímov, ktoré chcú zostať v Pro Tour.

V prestupoch sa objavil aj ďalší pretekár, ktorý zvíťazil na našich pretekoch Okolo Slovenska. Po Nikitovi Novikovovi (víťaz 2011), ktorý podpísal už dávnejšie do Vacansoleil prestupuje do kvalitného tímu aj Slovinec Robert Vrečer (víťaz 2010). Podpísal s Geoxom, ktorý má teraz dobré meno po víťazstve Coba na Vuelte a samozrejme tiež zápasí o zaradenie do najvyššej kategórie tímov.

Pcummings-steverestupový kolotoč nateraz uzatvárame Steveom Cummingsom. Z tímu Sky odchádza do BMC. Američania formujú silný tím, veď ak si pripomenieme už potvrdených nových pretekárov Gilberta, Hushovda či Pinottiho tak niet čo riešiť. Cummings si je tejto situácie vedomý: "Vyhrali Tour de France a pretekár, ktorý sa k nim pridá má šancu vyhrať akékoľvek preteky." Cummings tento rok porazil svojho budúceho kolegu Van Garderena ale aj Alberta Contadora v tretej etape Volta a Algarve a blysol sa aj pekným druhým miestom na Tour of Britain. Z prestupu sa teší aj generálny manažér BMC Jim Ochowicz: "Steve je skvelý časovkár a nielen v individuálnej ale aj tímovej súťaži. Okrem toho je dobrý vrchár."

Zaujímavé zmeny sa udiali aj v baskickom tíme Euskaltel. Potom ako Igor Gonzalez de Galdeano oznámil odchod z postu manažéra, ktorý reálne opustí v decembri, došlo k preskupeniam vedúcich pozícií. Iňaki Isasi po podstatnej časti sezóny dostal možnosť výberu. Mohol pokračovať ako jazdec alebo prestúpiť do manažmentu. Isasi sa rozhodol pre druhú možnosť a bude jedným zo športových riaditeľov. Tým pádom ukončil po jedenástich rokoch aktívnu kariéru.


Súvisiace články:
Prestupy pred sezónou 2012
Ktoré tímy po sezóne dostanú Pro licenciu?