V týchto dňoch pracujeme na veľkých sumároch sezóny našich žien aj mužov, ale rozhodli sme sa ešte na tomto mieste publikovať krátky všeobecnejší článok zahrňujúci spoločné štatistiky slovenských biatlonistov a aktualizovanú historickú bilanciu.
 
Najskôr sme sa pozreli na to, koľko medzinárodných pretekov Slováci absolvovali a kto bol z našich najvyťaženejší. Vlani najviac pretekov odjazdil Matej Kazár, ktorý ani tento rok nevynechal žiadne kolo SP a cestoval až na dvanásť podujatí, čo je najviac aj tento rok, no málokedy absolvoval kompletný program. Do jedenástich destinácií sa pozreli Martin Otčenáš, Terézia Poliaková aj Ivona Fialková, ale pomyselným víťazom s najväčším počtom pretekov bol Tomáš Hasilla. Nebol v Oberhofe ani doma v Osrblí, ale vyštartoval a aj dokončil až 28 pretekov v desiatich rôznych strediskách. Sekundovala mu Paulína Fialková s 27 štartmi. Pre oboch to bola najvyťaženejšia sezóna kariéry. Naopak, klesli najstarší členovia nášho tímu Gereková, Kazár a kozmeticky aj Otčenáš. Najviac si logicky polepšila Nasťa Kuzminová, ktorá sa ale po návrate "nepretrhla", kvôli rôznym faktorom absolvovala oproti Hasillovi iba polovicu pretekov. Dvojciferný posun zaznamenal aj Šimon Bartko. Pripomíname, že muži či Gereková súťažili ešte o čosi viac, nominačné preteky či Majstrovstvá SR a Viessmann pohár sme nerátali. Tam si nejeden štart zapísali aj viacerí ľudia z druhej časti tabuľky.
 
 
Celkový počet štartov v sezóne 2016/17 a zmena oproti 2015/16
1. Tomáš Hasilla 28 sipka hore5   10. Michal Kubaliak 18 sipka hore1
2. Paulína Fialková 27 sipka hore2   11. Ondrej Kosztolányi 16 sipka hore3
3. Martin Otčenáš 25 sipka dole1   - Šimon Bartko 16 sipka hore10
- Ivona Fialková 25 sipka hore3   13. Anastasia Kuzminová 14 sipka hore13
5. Matej Kazár 24 sipka dole5   14. Anna Netíková 11 sipka hore2
6. Terézia Poliaková 23 sipka hore6   - Veronika Machyniaková 11 sipka hore7
7. Jana Gereková 22 sipka dole6   16. Henrich Lonský 8 sipka dole6
- Michal Šíma 22 sipka hore4   17. Andrea Hôrčiková 4 sipka dole6
9. Alžbeta Majdišová 20 sipka hore5   18. Filip Kramla 1 sipka dole7
 
- zaradili sme tých biatlonistov, ktorí nastúpili v SP alebo IC, im sme potom už rátali všetky medzinárodné podujatia vrátane univerziády, MSJaK a MEJ.
 
 

 
 
Nasleduje bilancia Slovákov v dvoch najvyšších ligách biatlonu. Na koľkých podujatiach súťažili a do koľkých pretekov nastúpili. Vo svetovom pohári sme tento rok videli o štyroch pretekárov menej, v IBU Cupe dokonca až o sedem menej, to je výrazne zdvihnutý prst pre budúcnosť nášho biatlonu. Pripomíname, že v tejto sezóne všetci Slováci vo všetkých 176 pretekoch a úsekoch štafiet svetového pohára a 106 IBU Cupu prišli do cieľa. Nezaznamenali sme ani jedno nepopulárne DNF. Doplnili sme aj najlepší výsledok daného pretekára.
 
 
Slováci vo Svetovom pohári 2016/2017 (všetky štarty) - naj. výsledok
Paulína Fialková (9 podujatí / 26 pretekov) 5. Kontiolahti (stíhačka)
Tomáš Hasilla (9 podujatí / 24 pretekov) 16. Hochfilzen (šprint) - MS
Martin Otčenáš
(10 podujatí / 23 pretekov) 24. Hochfilzen (stíhačka) - MS
Matej Kazár (10 podujatí / 21 pretekov) 29. Hochfilzen (vytrval.) - MS
Ivona Fialková (9 podujatí / 20 pretekov) 17. Pjongčang (šprint)
Jana Gereková
(7 podujatí / 18 pretekov) 23. Oberhof (šprint)
Michal Šíma (8 podujatí / 16 pretekov) 62. Hochfilzen (šprint) - MS
Anastasia Kuzminová (5 podujatí / 14 pretekov) 6. Pokljuka (šprint)
Terézia Poliaková (7 podujatí / 12 pretekov) 64. Anterselva (vytrval.)
Michal Kubaliak (1 podujatie / 2 preteky) 55. Oberhof (šprint & stíhačka)
 
 
Slováci v IBU Cupe 2016/2017 (všetky štarty) - naj. výsledok
Alžbeta Majdišová (7 podujatí / 16 pretekov) 30. Beitostolen (šprint)
Michal Kubaliak (6 podujatí / 13 pretekov) 44. Obertilliach (individuál)
Ondrej Kosztolányi (7 podujatí / 13 pretekov) 57. Obertilliach (šprint)
Terézia Poliaková (4 podujatí / 11 pretekov) 4. Obertilliach (individuál)
Šimon Bartko (5 podujatí / 9 pretekov) 18. Otepää (šprint)
Anna Netíková (4 podujatí / 6 pretekov) 73. Obertilliach (šprint)
Veronika Machyniaková (3 podujatia / 6 pretekov) 45. Arber (individuál)
Michal Šíma (2 podujatia / 6 pretekov) 51. Otepää (šprint)
Ivona Fialková (2 podujatia / 5 preteky) 10. Duszniki-Zdroj (stíhačka) - ME
Henrich Lonský (3 podujatia / 5 pretekov) 86. Obertilliach (šprint)
Janka Gereková (2 podujatia / 4 preteky) 4. Ridnaun (šprint)
Tomáš Hasilla (2 podujatia / 4 preteky) 21. Duszniki-Zdroj (šprint) - ME
Matej Kazár (2 podujatie / 3 preteky) 6. Brezno-Osrblie (stíhačka)
Martin Otčenáš (1 podujatie / 2 preteky) 13. Duszniki-Zdroj (šprint) - ME
Paulína Fialková (1 podujatie / 1 preteky) 3. Brezno-Osrblie (šprint)
Filip Kramla (1 podujatie / 1 preteky) 74. Brezno-Osrblie (šprint)
 
 

 
 
V štafetových rebríčkoch sa naši už tretí rok po sebe nedostali do najlepšej desiatky. Muži klesli z jedenástej pozície na trinástu, keď neudržali fazónu veľmi slušných výsledkov z minulého roka, ale znova ani v jednej štafete neprepadli. Ženy sa z najhoršej pozície v našej histórii (19.) dostali na štrnástu pozíciu, no určite vedia, že mali na viac. Veď na MS získali ôsme miesto. Miešanú štafetu sme z rovnako nelichotivej pozície vytiahli aspoň na pätnástu, nevyšli najmä tie prvé dve z piatich v Östersunde. Najlepšou sezónou našej histórie tak ostáva olympijská 2013/14, kde naše štafety obsadili 7., 8. a 10. miesto. Verme, že sa to Slovákom podarí podobne doladiť aj teraz...
 
 
stafety trimester 3
 
 
Veľmi dôležitým rebríčkom je ten, kde bodujú traja pretekári v rýchlostných i vytrvalostných pretekoch a všetkých štafetách. Je to štatistika, ktorá najvýstižnejšie prezentuje silu jednotlivých krajín, pretože je v nej oveľa viac údajov ako napr. v poradí štafiet. Na základe tohto rebríčka národov IBU prispieva reprezentáciám a podľa neho sa určujú aj nominácie na nasledujúcu sezónu. Naši muži sa v sezóne 2016/17 zaradili na šestnáste, ženy na sedemnáste miesto. Ako môžete vidieť v grafe, vo všetkých kolách SP aj na OH do Pjongčangu budú môcť v jedných pretekoch Slováci nasadiť štyroch pretekárov, nominovať budú môcť piatich. Dúfajme, že sa budúcu zimu obe naše reprezentácie odlepia od týchto nízkych pozícií, pretože o rok bude dôležitá pozícia v Top 15 pre MS 2019.
 
 
nations cup trimester 3
 
 

 
 
V tejto sezóne získali Slováci 694 bodov do hodnotenia svetového pohára a vylepšili si svoje osobné skóre. V historickej bilancii Slovákov si viacerí polepšili. Najťažšie je to, samozrejme, v horných poschodiach, kde Paulína Fialková prekonala Marcelu Pavkovčekovú a dostala sa na deviatu pozíciu. Už v budúcej sezóne by sa mohla dostať cez Mareka Matiaška a možno aj Mateja Kazára. Martin Otčenáš s Tomášom Hasillom sa dostali cez Ľubomíra Machyniaka na 13., resp. 14. miesto. Raketový vzostup predviedla Ivona Fialková, ktorá prvý raz bodovala až v tejto sezóne a keďže si hneď pripísala 54 bodov, preskočila 14 biatlonistov a už je sedemnásta. Nižšie si môžete v .pdf súboroch rozbaliť podrobné štatistiky.
 
 
slovaci body all time prepocet 16 17
 
 
Historická bilancia slovenských biatlonistov na vrcholovej scéne: