Nikoho nemôže prekvapiť, že počas sezóny dosiahol najlepšie štatistiky v behu i streľbe v mužskej časti Martin Fourcade. Medzi ženami bola situácia vyrovnanejšia a z elitných pretekárok zvládla obidve položky najkvalitnejšie víťazka SP.
 
 
Eberhard bežal s Fourcadom 
 
Veľmi silnou zbraňou najlepšieho biatlonistu súčasnosti bol beh, keď sa Martin Fourcade rozbehol k svojmu najlepšiemu výkonu, nikto mu nedokázal konkurovať. Bolo to evidentné najmä vtedy, keď vybehol na trať za svojimi súpermi, a podľa potreby dokázal vystupňovať svoje tempo. Presvedčil sa o tom JT Bö v šprinte v Pokljuke a v rovnakej disciplíne v Novom Meste aj Šipulin.
 
Konkurovať mu dokázal Julian Eberhard, ktorý na neho strácal v priemere pol sekundy na jeden kilometer. Rakúsky jazdec ho prinútil k najlepším výsledkom, a keď Fourcade strelecky zaváhal, Eberhard získal dvakrát v šprinte víťazstvo. Medzi najrýchlejších jazdcov patril aj Dominik Doll, ale jeho slabinou bola streľba, a to najmä v stoji. Ale v biatlone sa počítajú každé jedny preteky, a keď predviedol čistú streľbu v majstrovskom šprinte, po vynikajúcom behu nechal za sebou JT Böa a Fourcada.
 
 
ilustrak skupina 2017 muzi stafet hochfilzen slavik
Mužská štafeta na MS v Hochfilzene (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Nórsky reprezentant odštartoval sezónu veľmi dobre, a aj keď bol rýchly, v behu videl svoje rezervy. O čosi pomalší bol jeho kolega Emil Hegle Svendsen, no skúsený borec si pripomenul svoje najlepšie výkony v kariére. Ani jeden nestačil na Fourcada, ale najmä u JT Böa je predpoklad, že sa bude v tomto smere zlepšovať.
 
Tradične výborným behom sa prezentoval Andrejs Rastorgujevs a v nemeckej zostave bol druhý najrýchlejší Simon Schempp. Ten už strácal na Fourcada v priemere dve sekundy na jeden kilometer, v minulej sezóne bol rýchlejší. Na rovnakej úrovni sa držal aj Dominik Landertinger, ktorého nie vždy podržala streľba, a v ruskej zbornej dosahoval najlepšie výkony Anton Šipulin, ktorý v priemere zaostával 2,2 sekundy na kilometer. Šipulin nepatrí medzi úplne najrýchlejších jazdcov, ale vie si pomôcť výbornou streľbou.
 
V českej zostave bežal najlepšie Michal Šlesingr, ktorý s odstupom 3,4 sekundy na kilometer udržal svoj minuloročný trend. Oproti minulej sezóne sa zlepšil Ondřej Moravec, ktorý bol len o čosi pomalší ako jeho kolega. Pomohli mu v tom najmä výkony v druhej časti ročníka. Obidvaja pritom jazdili na úrovni Björndalena. Michal Krčmář bol od svojich spolujazdcov v priemere o jednu sekundu na kilometer pomalší, ale aj on sa v tomto smere posunul dopredu.
 
 
krcmar 2017 ruhpolding strelnica csb slavik
Michal Krčmář odchádza zo strelnice (© Český biatlon / Petr Slavík)
 
 
Mäkäräinenová stále najrýchlejšia  
 
Medzi ženami najlepšie bežala Kaisa Mäkäräinenová, ktorá sa na tejto pozícii pohybuje už niekoľko rokov. Výborný beh jej pomohol najmä v stíhacích pretekoch, ale vždy v ňom našla oporu, keď sa jej vydarila streľba alebo potrebovala v záverečnom kole prekonať súperku na trati.
 
V tesnom závese sa pohybovala Laura Dahlmeierová, medzi obidvomi pretekárkami bol rozdiel iba pol sekundy na kilometer. V každých pretekoch figurovali na najvyšších miestach v rýchlostnej zložke a nemecká biatlonistka bola známa aj tým, že svoje tempo dokázala v závere poriadne vystupňovať, vďaka čomu získala niekoľko víťazstiev. Na výbornú úroveň sa dostala Justine Braisazová. 21-ročná pretekárka bola schopná konkurovať tým najrýchlejším a s presnejšou streľbou má prvé víťazstvo v kariére na dosah.
 
Gabriela Koukalová patrí medzi pretekárky so stabilnou výkonnosťou, so stratou 1,6 sekundy na kilometer sa pohybovala na približne rovnakej úrovni ako v minulom roku. A to je veľmi dobrý ukazovateľ, pretože niektorým elitným biatlonistkám sa to nepodarilo. Medzi najrýchlejšie patrí aj Tiril Eckhoffová, nórska pretekárka nemá v tomto smere žiadne problémy.
 
 
dahlmeier koukalova 2017 zjazd csb slavik
Laura Dahlmeier a Gabriela Koukalová (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Medziročne si pohoršila Marie Dorin-Habertová, ktorá bola pomalšia približne o jednu sekundu na kilometer.  Vo veľmi dobrom svetle sa ukazovala jej kolegyňa Aymonierová, francúzska reprezentácia mala veľmi rýchlu zostavu, a kvalitný beh ukazovala aj Laukannenová. V minulej sezóne patrila medzi najrýchlejšie pretekárky Dorothea Wiererová, ale jej tohtoročná úroveň klesla v priemere o tri sekundy na kilometer. A to je dosť na to, aby prestala bojovať o najvyššie priečky.   
 
Darja Domračevová po návrate strácala necelé štyri sekundy na kilometer, ale jej výkonnosť bude v tomto smere určite stúpať. Z ostatných českých pretekárok pamätá na lepšie časy Veronika Vítková, ktorá v tomto roku strácala takmer šesť sekúnd na kilometer. Charvátová s Puskarčíkovou boli ešte o jednu sekundu pomalšie.
 
 
wierer 2016 ostersund strelnica slavik
Dorothea Wiererová počas tejto sezóny (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Na strelnici to klapalo najlepšiemu
   
Streľba a Martin Fourcade znamená spojenie úplnej spoľahlivosti. Ako jediný z favoritov sa dostal cez 90-percentnú úspešnosť, a keď sa k tomu pridal perfektný beh, súperi nemali veľa možností, ako ho prekonať. Ukázalo sa to najmä v prvej časti sezóny, keď bol Fourcade svieži, plný síl a svojim konkurentom nedával žiadnu šancu.
 
Medzi najlepších strelcov sa zaradil Lowell Bailey, americký jazdec to potvrdil na svetovom šampionáte, kde po bezchybnom streleckom výkone vybojoval zlatú medailu v individuálnych pretekoch. Necelých 89 percent na strelnici dosiahla hneď štvorica jazdcov. Schempp, JT Bö a Šipulin vďaka tomu získali dva triumfy v tomto ročníku, Svendsen zase získal niekoľko umiestnení na pódiu.
 
Nemecký a ruský jazdec v podstate zostali na minuloročnej úrovni, ale v tomto smere sa zlepšil JT Bö, ktorý sa stáva z roka na rok silnejším pretekárom, a po nevydarenej sezóne sa posunul dopredu aj Svendsen, ktorému chýbal ten povestný krôčik, o jeden presný výstrel viac, aby sa dostal na najvyšší stupienok.
 
 
bo svendsen 2017 strelnica antholz slavik
Svendsen, JT Bö a Fillion Maillet na strelnici (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Oproti minulému roku si polepšil Ondřej Moravec, ktorý počas celej sezóny strieľal dobre, ale miestami ho brzdila bežecká zložka. Svoju streleckú úspešnosť posunul dopredu Michal Krčmář, a hneď to bolo vidno na jeho výsledkoch. V streleckej časti sa však nedarilo Michalovi Šlesingrovi, ktorého úspešnosť presiahla len 81 percent.
 
Z najvyšších priečok vypadol Arnd Peiffer, ktorého presnosť klesla o tri percentá na 86 percent, ale nemecký jazdec sa zlepšil v behu. Julian Eberhard nemá naďalej dobré strelecké štatistiky, v tomto roku dosiahol iba 78 percent, ale oproti minulej sezóne je to zlepšenie o desať percent. A to potvrdil predovšetkým v šprintoch, na ktoré sa zameriava najviac. Z minuloročného šiesteho miesta klesol o dvadsať miest Simon Eder, ale to neznamená, že zabudol presne strieľať, veď má bronzovú medailu z masového štartu na MS.      
 
 
eder 2017 kontio slavik
Simon Eder počas tejto sezóny (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Streľba rozhodovala, najpresnejšie Dahlmeierová s Koukalovou 
 
V ženskej časti predvádzali najlepšie strelecké výkony najmä pretekárky z východných krajín, ale spomedzi favoritiek mala najlepšiu mušku Laura Dahlmeierová. Vo vyrovnanej ženskej časti rozhodovali maličkosti a práve nemecká biatlonistka dokázala najlepšie zvládať tlak na strelnici. A to jej veľmi pomohlo k celkové triumfu.
 
Gabriela Koukalová mala len o niečo menšiu úspešnosť (88 %), preto aj ona finišovala vysoko v hodnotení svetového pohára. Treba pripomenúť, že aj v minulej sezóne patrili medzi najlepšie strelkyne, ale ich úspešnosť atakovala 92 percent. Pred rokom vyhrala túto súťaž Alexia Runggaldierová a talianska reprezentantka aj tentoraz strieľala na úrovni Dahlmeierovej. Na jej konto však pribudli prvé úspechy, na svetovom šampionát získala bronzovú medailu v individuálnych pretekoch. Ako inak, po čistej streľbe.
 
Ani v tejto položke nenadviazala na minulý ročník Marie Dorin-Habertová, ktorá si pohoršila o tri percentuálne body. Najlepšou strelkyňou vo francúzskej zostave bola Anais Chevalierová (87 %), ktorá získala aj prvý triumf v kariére, keď sa presadila v stíhačke v Novom Meste. Podľa čísiel predviedla horší strelecký výkon aj Kaisa Mäkäräinenová, ale tento dojem zhoršili jej občasné strelecké výbuchy. No v mnohých pretekoch strieľala veľmi dobre.
 
 
maakarainen 2016 ostersund strelnica slavik
Kaisa Mäkäräinenová počas sezóny (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Spoľahlivú streleckú položku predvádzali Preussová, Hildebrandová, ale aj Hauserová, ktorej sa darilo najmä v prvej polovici sezóny. Eva Puskarčíková patrí medzi najrýchlejšie strelkyne, a keď je to tam padá, môže sa dostať na pódium ako v Pokljuke v stíhacích pretekoch. Ale určite bude chcieť vylepšiť svoju 83-percentnú úspešnosť. Veronika Vítková sa v tomto roku ocitla na úrovni 81 percent, takže výsledky na jej konto veľmi nepribúdali, keďže neukazovala ani najlepší beh.