Každý rok sa počas MS v cestnej cyklistike koná medzinárodný kongres Medzinárodnej cyklistickej únie kde sa stretávajú a diskutujú hlavní predstavitelia cyklistiky a jednotlivých zväzov.
Tento rok sa táto akcia konala v piatok 23. septembra v dánskej Kodani. Slovensko tu zastupoval prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara. "Na kongres som sa tešil, lebo to bolo pre mňa niečo nové. Nevedel som však čo mám od toho očakávať, pretože môj predchodca mi nezanechal žiadne informácie a myslím si, že na kongresy ani nechodil."

UCI každoročne využíva práve cestný šampionát na prerokovanie dôležitých vecí počnúc financiami, cez organizáciu pretekov po boj s dopingom. "Nechcem veľmi tipovať koľko tam bolo ľudí, ale takmer každý zväz mal svojho zástupcu, boli tam aj nejakí experti na dané oblasti, takže ľudia z celého sveta. Prebiehalo to na môj vkus až príliš oficiálne. Žiadny väčší priestor na diskusiu, o ničom sme ani nehlasovali a podobne," spomína Privara.

Začiatok bol zameraný na finančné záležitosti. Hodnotil sa rok 2010, prebiehajúca sezóna a tiež rozpočet na budúcu sezónu. Na otázku či UCI hospodári v ziskoch a napreduje Privara odpovedal: "Žiaľ, vlani som tu ešte nebol, takže neviem porovnávať ako to je s financiami, ale vyzerá to tak, že UCI robí cyklistiku v miernom zisku. Prijímy sú najmä z televíznych práv či členských poplatkov. Existuje aj určitá finančná rezerva, ktorá slúži pre prípad núdze organizátorom jednotlivých pretekov."

"Čo sa týka podujatí. Hodnotila sa prirodzene táto sezóna, MS v Kodani a tiež sa veľa rozprávalo o trocha konfliktných pretekoch Okolo Pekingu, ktoré prvýkrát štartujú na budúci týždeň. Predstavitelia organizačného výboru OH v Londýne informovali o pretekoch na olympiáde a tiež mali prejav organizátori budúcoročných MS v Limburgu. Viac-menej to všetko boli známe fakty, možno trocha podrobnejšie či odbornejšie vysvetlené."

Veľa sa rozpráva o tímovej časovke, ktorá by mala byť medzi disciplínami už v Limburgu. Čo sa o tom hovorilo na kongrese? "Áno, je to pravda. Už na budúci rok by sa mala konať tímová časovka presne týždeň pred pretekmi s hromadným štartom. Bude to časovka v rámci tímov ako ju poznáme, teda ako sa jazdieva na Grand Tours. Generálny manažér vyberie šiestich alebo ôsmych pretekárov a tí idú za tím. Je možno škoda, že sa nebude súťažiť medzi krajinami, ale niektoré by mali problém postaviť daný počet dobrých cyklistov. Je to aj o tom, že takýto systém tímovej časovky krajín už na MS bol a UCI to pre mňa z nepochopiteľných dôvodov vyradila. Vnímam to tak, že UCI neche ísť proti sebe a tým si pripúšťať že to bola chyba."

Prezident UCI Pat McQuaid sa už dlhšiu dobu pozitívne vyjadruje o boji proti dopingu a aj to bolo témou na kongrese. "UCI prehlasuje, že v boji proti dopingu predstavujeme celosvetový predvoj. V žiadnom inom športe nie sú také tvrdé pravidlá a športovci tak tvrdo a systematicky kontrolovaní. Vyžaduje si to obrovské množstvo peňazí, ale stojí to za to," vyhlásil prezident SZC a doplnil: "Pre cyklistov je to asi až príliš obmedzujúce. Musia každý deň vypĺňať ten systém kde sa nachádzajú a to množstvo prepadoviek... Na druhej strane to však slúži dobrej veci a už je to aj vidieť poklesom dopingových prípadov."