Nový riaditeľ Giro d'Italia Michele Acquarone po výmene Angela Zomegnana sľúbil, že preteky budú napínavejšie, vyrovnanejšie a trasa vyváženejšia. Verejnosť už pozná profil kráľovskej etapy. Ak budú aj celé preteky také zaujímavé, ako prvá lastovička, potom sa máme na čo tešiť.

218 kilometrov a prevýšenie 5900 metrov. To je základná charakteristika kráľovskej etapy Gira 2012 zo štartového mestečka Caldes do cieľového Passo dello Stelvio. Pri podrobnejšom pohľade na profil etapy však fanúšikovi cyklistiky podskočí srdce.

Pelotón sa zahreje na prvých dvoch stúpaniach. Hneď zo štartu sa začne šplhať na Passo del Tonale a po ňom nasleduje priesmyk Aprica. Po jeho prejazde si na svoje prídu experti na zjazdy, pretože na nich čaká 14 km prudké klesanie. To najhoršie peklo však na pretekárov stále len čaká. Najskôr sa začnú driapať síce na krátke 6 km stúpanie na Teglio da Bianzone, ale jeho najprudšie časti dosahujú až 14-percentné hodnoty.

To však pelotón nie je ešte ani v polovici súťažného dňa. Nasleduje výstup na Mortirolo. Výjazd zo Sant Agata je nový, doteraz sme poznali trasy z Valcamonica alebo Mazza. Stúpanie má dĺžku 11,4 km a priemerný sklon 10,4 percenta. Najnáročnejšia pasážaž 21 percent. Ani to však ešte nie je všetko. Po technickom a rýchlom zjazde do Grosia nasleduje, v hudobnej terminológii „grand finale".

Výstup na Passo dello Stelvio však nie je náročný svojim stúpaním, veď priemer je 6,9 a maximum 12 percent, ale svojou výškou. 2758 metrov to je historicky najvyšší cieľ Gira. Neznamená to však, že sa ide prvýkrát. Práve naopak. Giro cezeň pôjde už okrúhly desiatykrát. Stelvio nebude mať prívlastok „prvý" ani v prípade cieľového bodu. Z etapového víťazstva sa na Stelviu tešili napríklad Graziano Battistini (1965), José Manuel Guente (1972) či Francisco Galdos (1975). Horskú prémiu na tomto vrchole získali napríklad Del Río (1956), Gaul (1961), Bernaudeau (1980), Vona (1994) a Rujano (2005).

Najpamätnejší súboj sa tu odohral v roku 1953, keď bolo Stelvio zaradené do pretekov prvýkrát. Fausto Coppi práve na tomto kopci prišiel na vrchol sám a nechal za sebou Huga Kobleta. A práve v tomto roku zvíťazil piaty - teda poslednýkrát na Gire.

 

Kráľovská etapa v skratke Giro d´Italia 2012:

Passo del Tonale - 32 km

Aprica - 77 km

Teglio da Bianzone - 97 km, dĺžka 5,5 km, stúpanie 9,5 percenta, maximum 14

Mortirolo - 161 km, dĺžka 11,4 km, stúpanie 10 percent, maximum 22

Passo dello Stelvia - 218 km, dĺžka 22,4 km, stúpanie 6,9 percenta, maximum 12

Atraktívnosť kráľovskej etapy zvýrazňuje aj ďalší fakt. Mala by to byť predposledná etapa budúcoročného cyklistického súboja o Taliansko. To okrem iného znamená, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa Giro rozhodne rozhodne práve v tento deň. Termín 26. mája si teda dobre zapamätáme.

Zafixujme si aj ďalší dôležitý termín - 16. október, teda deň, keď sa dozvieme ďalšie podrobnosti o Gire 2012. Ak aj celá torta bude taká chutná, ako už predstavená čerešnička, tak organizátori pretekov naplnia svoje sľuby a slová, no a fanúšik cyklistiky sa opäť bude mať na čo pozerať.

 

giro-12-etapa