V druhom kole svetového pohára sme videli ďalšiu verziu súboja JT Bö vs. Martin Fourcade, medzi ženami triumfovali po dlhom čase Darja Domračevová a Anastasia Kuzminová. Slovenská reprezentácia tak prežila v Hochfilzene veľkú radosť, ale aj značné štafetové sklamanie, no pred cestou do Annecy zostáva pozitívne naladená. Prinášame spoločný sumár 2. kola aj úvod k 3. kolu SP.
   
Aj preteky v rakúskom stredisku potvrdili, že v olympijskej sezóne to nebude mať Fourcade také jednoduché ako v ostatných ročníkoch a že medzi ženami panuje veľká rivalita a na víťazstvo môže útočiť hneď niekoľko pretekárok. Na nasledujúci víkend sa budú tešiť predovšetkým francúzski pretekári, ktorí sa predstavia svojim fanúšikom vo SP po štyroch rokoch. V sezóne 2013/2014 sa presadil šprinte a stíhačke JT Bö a na pódiu sa objavili aj Moravec, Fourcade, Lesser, Šipulin. V ženskej časti získali výhru Selinová a Valja Semerenková a na stupne víťazov sa dostali aj Mäkäräinenová s Eckhoffovou. Aj tentoraz uvidíme vo francúzskom stredisku šprint so stíhačkou, ale ženské a mužské štafetové preteky vystrieda masový štart.
 
 
video v clanku ikonkaVideo zhodnotenie 2. kola SP (v angličtine)
 
 
Fourcade bude veľmi motivovaní vo francúzskom SP
 
Najlepší vstup do nového ročníka prežíva Johannes Thingnes Bö, ktorý ovládol v Hochfilzene šprint so stíhačkou a na jeho konte svietia už tri výhry. V rýchlostných pretekoch odolal Fourcadovi, pretože pri vyrovnanej streľbe bol silnejší na lyžiach. Navrch mal aj v stíhačke, kde síce minul tri výstrely, ale jeho hlavný konkurent absolvoval až päť trestných kôl. JT Bö tak ukazuje od začiatku sezóny parádnu bežeckú fazónu, ale môže byť veľmi spokojný aj so svojou streľbou, ktorá už dokáže predvádzať stopercentný presnosť.
 
Jeho brat Tarjei nezvládol po bežeckej stránke šprint, keď stratil príliš veľa času na hlavných favoritov, ale v stíhačke už mal dobré lyže, takže kvalitný výkon predviedol aj v druhom kole SP. Ole Einar Björndalen stále nedosahuje želané výsledky, keď problémom nie je strelnica, ale jeho beh na lyžiach. V Hochfilzene nepretekal Emil Hegle Svendsen, ale po krátkom odpočinku bude pripravený ukázať svoju aktuálnu výkonnosť v nasledujúcom kole.
 
Martin Fourcade sa objavil v tomto ročníku päťkrát na stupňoch víťazov, vo všetkách individuálnych disciplínach, ale vyťažil z toho len jeden triumf. Na najvyšší stupienok mieril aj v rakúskom stredisku v šprinte, keď vybielil všetky terče na strelnici, ale ani to mu nestačilo, aby v cieli dvíhal ruky nad hlavu. Francúzsky biatlonista momentálne musí priznať, že JT Bö je rýchlejší na lyžiach. Na pohode mu určite nepridalo ani päť chybných výstrelov v stíhačke, ale na druhej strane, ak sa mu podarilo po tejto nepresnosti vydolovať pódium, nemohol podať úplne najhorší výkon. Pred vianočnou prestávkou tak bude mať ohromnú motiváciu, aby v treťom kole SP čo najviac potešil francúzskych fanúšikov.
 
 
fourcade 18 bo hochfilzen strelnica slavik
Martin Fourcade a Johannes Thingnes Bö (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Vysokú úroveň pretekania si naďalej drží Jakov Fak. Slovinský borec predovšetkým vynikajúco strieľa, ako jediný zo svetovej špičky dosahuje presnosť streľby cez deväťdesiat percent , a tento fakt potvrdil aj v Hochfilzene. V šprinte bol bezchybný a v stíhačke putoval len na jedno trestné kolo, takže tretia a následná druhá priečka boli skutočným obrazom jeho výkonnosti. A štatistiky hovoria aj to, že Fak patrí medzi najlepších aj v bežeckej časti.                  
     
Dobrú bežeckú pripravenosť ukazuje Simon Schempp, ktorému chýbalo v druhom kole SP len veľmi málo, aby sa konečne dostal na stupne víťazov. V šprinte mu v tom zabránil jeden nepresný výstrel a v stíhačke lepší finiš Martina Fourcada. Určite je dobré, že sa tlačí na vedúce priečky a zvyšuje konkurenciu v mužských pretekoch. Jeho kolegovia Lesser a Peiffer sa pohybujú na rozhraní Top 10, ale ak sa chcú dostať medzi tých najlepších, nemôžu predvádzať takú streľbu ako v stíhačke.
 
V ruskej zostave stabilizoval svoje výkony Anton Šipulin, ale zatiaľ mu to stačí len na druhú polovicu najlepšej desiatky. Patrí síce medzi kvalitných strelcov, ale v behu ešte zaostáva za ostatnými favoritmi. Najlepší ruský výkon v druhom kole SP tak predviedol Maxim Tsvetkov, ktorý sa posunul v stíhačke na šieste miesto. Na domovskom štadióne nepredviedol svoje najlepšie výkony Julian Eberhard, ktorý doplatil v šprinte na nedostatočný beh a v stíhačke na štyri trestné okruhy, preto sa vôbec neobjavil v Top 10.
 
 
Priebežné poradie SP mužov po 2. kole
1. FOURCADE Martin 264
2. BÖ Johannes Thingnes 238
3. FAK Jakov 216
4. SCHEMPP Simon 176
5. BÖ Tarjei 170
6. FILLON MAILLET Quentin 163
7. LESSER Erik 163
8. EBERHARD Julian 159
9. HOFER Lukas 148
10. ŠIPULIN Anton 140
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Ťažké strelecké podmienky využili skúsenosti
 
V ženskej časti si spomenuli na svoje najlepšie obdobie Darja Domračevová a Anastasia Kuzminová. Bieloruskú pretekárku nevykoľajilo ani nepriaznivé počasie v rýchlostných pretekoch. Ako jedna z mála si udržala čistú streľbu a predviedla aj kvalitný beh, preto mohla oslavovať svoj prvý triumf po návrate z materskej dovolenky. Darilo sa jej aj v stíhacích pretekoch, ale jedna strelecká chyba ju vyšla príliš draho, lebo Kuzminová s Mäkäräinenovu boli v ten deň lepšie na lyžiach. Domračevová však môže byť maximálne spokojná po Hochfilzene, presne takýto víkend potrebovala prežiť pred olympijskými hrami.
 
Na líderskú pozíciu SP sa posunula Kaisa Mäkäräinenová, ktorá predvádzala počas dvoch týždňov stabilizované výkony. Napriek tomu sa nemôže oprieť o perfektnú streľbu. V šprinte ju zastavili dva nepresné výstrely, a to je v takejto konkurencii veľký problém. Výborne však zvládla stíhačku, kontaktná streľba so súperkami jej ide lepšie, a keď sa cíti sebavedome na strelnici, potom sa prejaví aj jej vynikajúci beh. Uvidíme, či v nasledujúcom kole pôjde jej streleckú úspešnosť smerom hore, lebo to je jediný spôsob, ako sa môže dostať na najvyšší stupienok.
 
Veľmi dobrý víkend prežila Dorothea Wiererová, ktorá po jednej chybe obsadila v šprinte tretiu priečku a v stíhačke finišovala na štvrtej pozícii. Po rýchlostných pretekoch vyjadrila spokojnosť so svojou bežeckou pripravenosťou, ale starosti jej robila aktuálna strelecká fazóna. Preto bol zaujímavé, že v napínavej stíhačke minula iba dva výstrely, ale so súperkami nestíhala v bežeckej časti.
 
 
ilustrak 18 strelnica zeny hochfilzen slavik
Biatlonistky na strelnici v Hochfilzene (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
V obidvoch individuálnych disciplínach sa objavili v Top 10 ukrajinské pretekárky, Vita Semerenková a Júlia Džimová si pomáhali na trati výbornou streľbou. V nórskej zostave čakajú, akým spôsobom sa bude uberať strelecká forma Tiril Eckhoffovej, v doterajšom priebehu ju dokázali nahradiť Tandrevoldová, Solemdalová a Olsbuová, ktorá sa vedia presadiť práve presnou streleckou muškou. Ale na druhej strane nie sú také rýchle ako Eckhoffová. 
 
V Hochfilzene už nebola taká úspešná Denise Herrmannová, ktorú vyradili z prevádzky nepríjemné podmienky na strelnici. Najlepším výkonom v nemeckej reprezentácii sa prezentovala Franziska Hildebrandová, ktorá obsadila v šprinte ôsmu pozíciu, ale stíhačka jej nevyšla podľa predstáv. V nemeckej zostave preto netrpezlivo čakali na návrat Laury Dahlmeierovej, ktorá sa ukázala v sympatickom svetle. V šprinte síce minula dva terče hneď na ležke, ale potom sa jej výkon zlepšoval, a to isté platilo v stíhačke, kde sa raz pomýlila len na prvej streleckej položke. Po bežeckej stránke neukázala svoje maximum, ale v tomto smere bude jej forma stúpať, čo nám určite predvedie už v Annecy.
 
Dôvod na radosť nemali vo francúzskej reprezentácii. Po vynikajúcom prvom kole SP nenadviazala na svoje výkony Justine Braisazová, ktorá v obidvoch individuálnych disciplínach netrafila až deväť terčov. Streľba v snehu ju poriadne zaskočila. Ale aspoň si zachovala svoju výbornú bežeckú formu. Marie Dorin-Habertová už strieľala lepšie ako v Östersunde, ale v šprinte a stíhačke vždy chybovala na posledných streľbách a aj v bežeckej časti má stále rezervy. Francúzsku trikolóru sme tak videli v najlepšej desiatke len v rýchlostných pretekoch, postarali sa o to Aymonierová a Bescondová, ale potom obidve zaváhali v streleckej časti v stíhačke.
 
 
Priebežné poradie SP žien po 2. kole
1. MÄKÄRÄINEN Kaisa 196
2. OLSBU Marte 183
3. SOLEMDAL Synnoeve 179
4. DŽIMA Julia 175
5. HERRMANN Denise 167
6. BRAISAZ Justine 166
7. SKARDINO Nadežda 164
8. WIERER Dorothea 151
9. VITTOZZI Lisa 150
10. KUZMINOVÁ Anastasia 145
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Nasťa dokázala svoju extratriedu, do Annecy ideme s mladým debutantom
 
Slovensko zažilo jedno z tých kôl SP, keď boli medzi našimi reprezentantami obrovské rozdiely, a dokonca sa to menilo zo dňa na deň aj u samotných pretekárov. Jasne vyčnievala Anastasia Kuzminová, ktorá sa dostala do nevídanej formy. V olympijských sezónach získala vrátane toho sobotňajšieho už šesť triumfov, zatiaľ čo vo všetkých ostatných sezónach dva. Svedčí to o mimoriadnej danosti pripraviť sa na vrchol olympijského cyklu. Ak vydrží v nastolenom trende a nebude mať zdravotné problémy, máme sa na čo tešiť. Biatlonové klišé vraví, že keď sa vám dobre strieľa, bežíte rýchlejšie a zasa naopak. Nasťa to ideálne skĺbila. V Hochfilzene minula iba dva terče. Bežecké časy mala v najlepšej desiatke.
 
"Potvrdila som si, že sme v olympijskej sezóne na dobrej ceste, čo ma veľmi teší. Budem sa snažiť podávať takéto výkony naďalej, ale zároveň si niečo nechať aj na ten februárový Pjongčang," povedala pre agentúru SITA. Asi každý fanúšik bude dlhšie spomínať na jej veľmi zvláštnu streľbu v stoji, kde čakala obrovské množstvo času na štvrté a piate výstrely. To sa pretekárovi občas stane, pozoruhodnejší na tom je fakt, že všetky trafila, a to sa vidí raritne, takže ju to psychicky určite ešte viac zocelilo. "Ospravedlňujem sa fanúšikom, že som seba aj ich takto vynervovala. Pri štvrtej aj piatej rane som sa už dusila. Opakovala som si "Nasťa, pokoj, radšej kvalitne dopracovaný výstrel, ako trestné kolo, ktoré by ma pripravilo o víťazstvo." Usilovala som sa neprepísknuť to, aby som nestuhla zo stresu."
 
 
kuzminova 18 hochfilzen ciel poza slavik
Nasťa Kuzminová v cieli stíhačky (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Pre Nastin fyzický fond navyše dobre dopadla situácia so štafetou a už druhý raz v sezóne si ušetrila dôležité sily do ďalších bojov. V Annecy by chcela absolvovať kompletný program a udomácniť sa v najlepšej desiatke poradia SP.
 
Ostatní Slováci sa v drvivej väčšine nevedeli vysporiadať s komplikovanými poveternostnými podmienkami a treba povedať, že to určite šlo ruka v ruke s ich mentálnym rozpoložením, ktoré nie je dobré. Každého v úvode sezóny trápila streľba a podvedome vedeli, že to v tom vetre nebude ideálne. Existujú priemerní pretekári, ktorí v takýchto podmienkach vedia "plávať" a dostať sa tak k vysokým priečkam. Naši, bohužiaľ, svet neprekvapili.
 
Sestry Fialkové zasa niečo potešilo a čosi iné prefackalo. V šprinte (50. a 60. miesto) nemali svoj deň. Bežať i strieľať vedia lepšie. V stíhačke prišiel pekný posun Ivony. Na body to nestačilo, ale tri chyby boli v poriadku. Po odrátaní štartových hendikepov predviedla 31. najlepší výkon. Stále však platí, že sa v štyroch individuálnych štartoch tejto sezóny nedostala k bodom. Aspoň mohla byť dobre naladená na štafetu, no tam zažila pár hrozných minút na strelnici i v trestnom kole. Snáď ju to nepoznačí do tohto týždňa. Mimochodom, Ivona bola v Hochfilzene jedinou Slovenkou, ktorá absolvovala všetky preteky s plnou dĺžkou aj minutážou. Paulína sa chystala na ďalší stíhačkový posun, no po piatich chybách a prepade na posledné miesto prvý raz vzdala preteky. Táto kríza našťastie netrvala dlho a už na druhý deň predviedla svoj starý-dobrý štafetový výkon. Opäť bola veľmi živá, potrebovala iba jeden náhradný náboj a odovzdávala tretia. V Annevy bude mať ďalšiu motiváciu v podobe prebojovania sa do pretekov s hromadným štartom, na čo bude potrebovať zhruba 44-50 bodov z prvých dvoch disciplín. Všetci vieme, že to je v jej silách.
 
 
fialkova i 18 hochfilzen sneh slavik
Ivona Fialková v šprinte (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Kazár je už presvedčený o tom, že sa chytil, Hasilla rozobral malokalibrovku
 
Muži ostali v marazme, ktorý si priniesli zo severu Európy a boli blízko toho, aby sa po dlhých rokoch ani jeden nekvalifikoval do stíhacích pretekov. Našťastie Matej Kazár sa do nich ltt dostal, hoci minul až tri terče. Poďakoval zrýchleným nohám i rýchlej streľbe. V stíhačke vyčistil ležky a už bol na bodoch, no prišla štvorka na prvej stojke a bolo vymaľované. V štafete ale opäť podal svoj štandarný dobrý výkon, a to ho naštartovalo pred Annecy: "Potešil ma najmä bežecký výkon v šprinte. Konečne mi to šlo lepšie, cítil som sa živší a ak by som sa štandardne trafil, nie až za tri chyby, mohol to byť pekný výsledok. V stíhačke to bolo tiež v poriadku, ale po tých štyroch chybách na tretej streľbe som už nešiel naplno, lebo body v dosahu neboli a chcel som hlavne pomôcť tímu v štafete. Tam mi to celkom vyšlo. Takže ja som optimistom a už to naozaj vyjde vo Francúzsku."
 
Ostatní muži sklamali na celej čiare. Otčenáš s Hasillom sa znova odstrelili od stíhačky a Martin sa dokonca ani nedostal do štafety. V sezóne teda ostáva iba na štyroch štartoch, čo nečakal ani v najhoršom sne. Pred sezónou chcel požiadať trénera o uvoľnenie z tretieho kola SP, no táto situácia logicky plán zmenila a do Francúzska cestoval. Predbežne sa s Gašperčíkom dohodol, že doma ostane v prvý januárový týždeň a spolu s Poliakovou a Majdišovou je zatiaľ tretím slovenským menom pre IBU pohár v Osrblí (6-7. január).
 
 
otcenas 18 hochfilzen trat slavik
Martin Otčenáš v Hochfilzene (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Do francúzskych Álp napokon necestoval Tomáš Hasilla. Náš najlepší muž minulej sezóny úplne horí na strelnici a hoci predviedol aj viaceré čisté položky, bilanciu má hrôzostrašnú - iba 57,4 %. Pýtali sme sa ho, čo s tým chce robiť: "Počas prípravy v lete sme pár vecí na zbrani posúvali. Napríklad lícnicu, diopter, jazdca a aj pätku. Lenže mi to veľmi nesadlo, tak som to znova posúval. Potom sme boli v Salzburgu na streleckých testoch. Z nich vzišli odporúčania, podľa ktorých som znova prestavil zbraň. Tak sme si povedali, že toto už bude naozaj správne a nehýbal som s tým, len čakal na udomácnenie sa v polohe. Lenže stále ani po stovkách a stovkách položiek som v tom nebol doma. V nedeľu po tej hroznej štafete som ihneď rozobral pušku a snažil sa to poskladať na úroveň minulého roka. Samozrejme, ani vtedy to nebolo na sto percent, ale oveľa lepšie ako teraz. Mal som všetky staré nastavenia poznačené, takže podľa nich som to nastavoval. Prosto tá nedeľa bola definitívnou bodkou, že s tým musím niečo robiť. A teraz v Obetilliachu sa budem snažiť všetko dotiahnuť," verí rodák z Brezna. Zatiaľ čo v Annecy by riskoval iba dve súťažné položky, v Obertilliachu má jasných až desať. Navyše, mohol by sa dostať na pekné body a zvýšiť si sebavedomie. Za rovnakým cieľom cestovala na IBU pohár aj Terézia Poliaková, ktorá sa tu vlani vo vytrvalostných pretekoch dostala k štvrtému miestu so štyrmi nulami.
 
Hasillovo miesto v aute na ceste do Annecy, ktoré je mimochodom partnerským mestom Liptovského Mikuláša, zaujal Šimon Bartko. Pretekár, ktorý na letných MS ukončil juniorskú kariéru presvedčil trénera na IBU Cupe najmä dvoma výsledkami v Top 20, naposledy túto sobotu. "Samozrejme, že sa veľmi teším, ale keďže som niečo takéto ešte nezažil, vôbec netuším čo mám čakať, aký výsledok by mohol byť v mojom prípade reálny, aký nie. Nechcem teoretizovať. Sám som veľmi zvedavý kam sa zaradím a hlavne dúfam, že získam nové a veľmi cenné skúsenosti. Určite je snom každého biatlonistu nastúpiť na preteky svetového pohára," povedal nám. Bartko by sa v piatok mal stať jubilejným päťdesiatym Slovákom v ére samostatnosti v pretekoch najvyššej ligy.
 
Trate v okolí štadióna Sylvie Becaertovej nie sú typickým biatlonovým prostredím. Svetový pohár sem prichádza iba druhýkrát v histórii. Jediný raz sa tu štartovalo v decembri 2013. Naše štafety si pripísali pekné výsledky - deviate a desiate miesto. Debutovala tu v najvyššej lige Ivona Fialková, naopak jej sestra tu neštartovala. Najlepší výsledok dosiahla Nasťa Kuzminová 16. miestom v šprinte. Dvakrát bodovali aj Gereková a Kazár, ktorý sa dostal k peknému 25. miestu. Ako si na to spomína? "Páči sa mi, že štadión je priamo v dedinke, hotel je odtiaľ vzdialený iba na päť minút. Trate sú tu na takej veľkej lúke, sčasti i v takom svahu a je tu veľa zákrut, rôznych prechodov cez mosty, taký motokros, ktorý sedí technicky veľmi dobre vybaveným pretekárom. Mne sa to páči, pamätám si, že sa mi vtedy dobre jazdilo, tak hádam to takto bude aj tentoraz."
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria štatistík Slovákov v Hochfilzene (© Biatlon-Info.sk)
 
 
Program 3. kola SP v Annecy
 
Annecy - LGB 14.12. štvrtok 14:15 SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
 
Annecy - LGB 15.12. piatok 14:15 SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
 
Annecy - LGB 16.12. sobota 11:45 PU stíhacie preteky žien na 10 km
 
Annecy - LGB 16.12. sobota 14:45 PU stíhacie preteky mužov na 12,5 km
 
Annecy - LGB 17.12. nedeľa 11:45 MS masový štart žien na 12,5 km
 
Annecy - LGB 17.12. nedeľa 14:30 MS masový štart mužov na 15 km